Prvi od osam tekstova sa akcentom na prenošenju dobrih i loših primera komuniciranja sa učesnicima edukativnog programa i treninga, kao i alata i veština za prepozavanje problema i njegovo prevazilaženje.

Učesnici na edukativnom programu koji držite, su kao gosti u vašoj kući. Ako ne znate ko su – nećete znati šta da očekujete od njih, šta da im ponudite, kako da im priđete, uspostavite i održite kontakt, izbegnete sukobe…
Učesnici na vašem treningu su kao gosti u vašoj kući! |
Dve vrste učesnika
Sa učesnicima edukativnog programa uglavnom postoje dve opcije u zavisnosti od događaja/treninga/edukacije koji se organizuje. Ako je zatvorenog tipa, organizatori pozivaju one učesnike sa kojima su već imali saradnju ili na preporuku drugih partnera. Ako je otvorenog tipa, raspisuje se konkurs odnosno otvoren poziv učesnicima da se prijave za učešće na određenom programu. Ovaj tekst biće više usmeren na drugu opciju, dakle kada postoji konkurs za prijave, jer u prvom uglavnom znate sa kime radite I mogućnost rizika svedena je na minimum.
Učesnike na trening možete pozvati otvorenim konkursom, prijavama, po preporuci ili zahvaljujući pređašnjim saradnjama. |
Upoznajte svoje učesnike da biste upoznali sopstveni cilj
Pa da krenemo…Dugo ste planirali vaš događaj, odredili njegovu svrhu i cilj koji želite da postignete, razradili teme, pronašli ciljnu grupu, pronašli donatore i(li) partnere, pozvali ciljnu grupu, odabrali buduće učesnike spram vašeg cilja…I čini se da je tu posao gotov. Ali zapravo tu tek počinje pravo planiranje toka sprovođenja edukativnog programa. Ispričaću vam moje iskustvo.
Za prve obuke za mlade koje sam organizovala prijave su bile putem društvenim mreža, dakle prilagođeno uzrastu i njihovom načinu komuniciranja – plus za mene! Ne želeći da budem formalna niti da zadirem u njihovu privatnost, stigli smo do kraja obuke koja je trajala mesecima, da bih tek zahvaljujući drugim edukatorima saznala da su pojedini učesnisnici programa koji sam držala, kvalitetni i profesionalni sportisti, aktivisti, neki nažalost I žrtve vršnjačkog nasilja. A edukacije su organizovane upravo da bi se oni osnažili u svemu što rade ili bi želeli da rade. Moje nepoznavanje učesnika sa kojima sam radila dovelo je do toga da je i program bio besmislen – nije im ponudio ono što im je bilo potrebno! Kao kada vam u goste dolazi vegetarijanac a vi ste mu priredili toplu dobrodošlicu uz pečenu slaninicu!
Prijave učesnika mnogo govore!
Od tada čitam svaku prijavu učesnika koji se prijavio na bilo koju edukaciju koju držim, čak I onda kada nisam organizator. Zašto je to važno? Osim njihove motivacije da budu deo edukacije ili treninga, gotovo da nećete naći dve iste prijave – dakle dvoje ljudi sa istim iskustvom, radom, obrazovanjem, interesovanjima. Za vas kao edukatora/trenera to saznanje je veoma važno jer tada usmeravate sprovođenje aktivnosti edukacije ka svojim učesnicima.
Čitanje prijave učesnike za trening pomaže da razumete njihovu motivaciju i rad, i shodno tome usmerite planirane aktivnosti. |
O tome više u narednom tekstu.